Masz ochotę porozmawiać o jodze, traumie, zrównoważonym fitnessie, terapeutycznej pracy z ciałem?

A może tropisz tabu albo lubisz wykurzać modne fikcje i półprawdy?
Czy jeszcze coś innego świta Ci w głowie?

Napisz na carolina@sistermoon.eu, uwielbiam pomysły i robienie rzeczy razem!

Znajdziesz tu linki do tekstów, wywiadów i audycji, w których miałam przyjemność gościć.

W przygotowaniu

3rd Annual Conference on Trauma & Embodiment
at Center for Trauma and Embodiment

3. Konferencja o traumie i ucieleśnieniu
2-4 kwietnia 2023

Na zaproszenie prestiżowego Centrum Traumy i Ucieleśnienia w Bostonie, ośrodka kliniczno-badawczego założonego przez Bessela van der Kolka, będę opowiadała o swoich doświadczeniach z dwuletniej pracy z modelem jogi świadomej traumy (Trauma Center Trauma-Sensitive Yoga) i najbliższych mi refleksjach. Każda z nich to Wasze bicie serca i słowa oraz doświadczenia, którymi mi zaufaliście. Dziękuję i obiecuję, że oddam im sprawiedliwość w gronie światowej klasy pionierów, praktyków oraz badaczy jogi i traumy. O czym będę mówić?

„Ku pełni: Somatyczny aspekt „odmieszania” zdysocjowanych obszarów ciała poprzez jogę”
„Towards wholeness: The somatic aspect of „unblending” dissociated parts in the body through yoga.”

Czy koncept Janiny Fisher „odmieszania” zdysocjowanych części osobowości osób, które przetrwały traumę, może być użyteczny poza kontekstem psychoterapii? To możliwe! W tej sesji opowiem, jak wcielam ten model w działanie, prowadząc zajęcia Jogi świadomej traumy (TCTSY). Robię to na dwojaki sposób: pierwszy, by wyjaśnić, jak TCTSY stwarza warunki, by odzyskać ciało po traumie, a drugi – jako narzędzie asystowania uczestnikom zajęć w orientowaniu się w ich własnym cielesnym doświadczeniu, przezwyciężaniu alienacji we własnym ciele, by ostatecznie zbliżyć się do samoakceptacji, samomiłości i poczucia siły. Proces ten zilustrują dwa studia przypadku oraz pojedyncze refleksje osób uczestniczących.

Posłuchaj

Carolina Const o odzyskiwaniu ciała, które przetrwało traumę
Podcast „Sznurowadła myśli”

Wystąpienie u Kamy, z którą ramie w ramie przemierzamy meandry psychologii w siostrzeńskiej sztamie, było wzruszeniem i dziką frajdą. Taka jest też ta audycja!

„Czym różni się PTSD od traumy złożonej, relacyjnej, zaniedbania? Na czym polega dysocjacja i co dzieje się z ciałem, które przetrwało traumę? Dlaczego magiczne techniki uwalniania traumy nie działają? I czy opresyjna przestrzeń społeczna może być źródłem traumy?

Porozmawiałam z Caroliną Const, pierwszą w Polsce joginką świadomą traumy, certyfikowaną przez sławne amerykańskie Centrum Traumy (założone przez Bessela van der Kolka), a prywatnie moją koleżanką ze studiów z psychologii. Dominantą naszej rozmowy było ciało, odcięcie się od czucia i przywracanie poczucia bezpieczeństwa w ciele poprzez m.in. jogę świadomą traumy jako doskonałe uzupełnienie tradycyjnej psychoterapii.

Carolina z ogromną pasją i zaangażowaniem opowiedziała o tym, jak współczesne badania naukowe rozwijają się w kierunku lepszej diagnostyki i klasyfikacji różnych rodzajów traumy. Używając niezwykle wzmacniającego języka, opisała także własną pracę z osobami z doświadczeniem traumatycznym i nakierowała, jak wspierać je na drodze do odzyskania spokoju w ciele. Dziękuję za Twój głos. Zapraszam.

 

#9 Antystresowe pogadanie: Carolina Const
Podcast „Facetka od stresu”

Bardzo trudno było nam z Agą Ewald nie nagrać wielogodzinnego materiału. O czym gadają od serca dwie wystrzałowe babki – jedna od stresu, druga od stresu traumatycznego i powrotu do ciała? O czułym buncie, punku na macie i doświadczeniach Agi z naszej olsztyńskiej, ciałoczułej jogi w parku. „Jesteś olsztyńskim freakiem!” – tak skończyłyśmy i był to najcudniejszy komplement. A słowami Agi:

„Był lipiec tego roku. Skroluję fejsa i nagle wpada do mnie zaproszenie na jogę w parku.
Czytam opis, właściwie łapczywie chwytam każde słowo: było o robieniu rzeczy po swojemu, było o odnajdywaniu komfortu w naszych dziwnościach, było o powrotach do siebie.
Było też o bezwstydnym odpoczynku. Ja musiałam tam być. Zwinęłam matę i pognałam do tego parku, chcąc poznać przede wszystkim JĄ. Ciałoczułą joginkę.Kładę się w nieskoszonej trawie, słońce zaczyna grzać niemiłosiernie, jakaś mrówka biega mi po nodze i nagle słyszę – podążaj za mną – jeśli tylko masz na to ochotę.
Potem Usłyszałam spróbuj – jeśli akurat dzisiaj Twoje ciało tego potrzebuje. To twoja joga.
To twoja joga… tak powiedziała do mnie Carolina Const, którą dzisiaj goszczę w antystresowym pogadaniu.
Carolina jest pierwszą polską instruktorką jogi świadomej traumy, jest autorką antykryzysowych relaksacji i medytacji. Carolina gości na radiowych antenach i publikuje w szanowanych czasopismach poświęconych jodze i psychologii.

A o czym w naszym pogadaniu?
– o traumie,
– o jodze,
– o buncie,
– o ciałoczułości,
– o nas, o naszym dzieciństwie,
– i o tym, że czasami trzeba wejść w życie z „glana”

Posłuchaj.
Wszystko dla Twojego (świętego) spokoju.

 

„Bliższe spotkania”
Radio Olsztyn
Joga świadoma traumy w audycji Agnieszki Lipczyńskiej. |

część I  |  część II  | część III  |  część IV

 

W związku z życiem:
JOGA dla zdrowia psychicznego.

Z Agnieszką Piekarską rozmawiamy o zrównoważonym fitnessie, o tym że trauma nie zawsze wygląda tak, jak to sobie wyobrażamy i dlaczego to tak ważne, by odpowiednią jogą dostrajać się na powrót do komunikatów w naszym ciele.

część I
część II

 

„Rejon Ruchu”
Polskie Radio: Podcasty

Antykryzysowa joga.

Na antenie podcastu Kariny Terzoni rozmawiamy o tym jak adrenalinowa wymiataczka wylądowała na jogicznej macie i jak Jogą świadomą traumy pomagamy „odplątać” bodźce płynące z ciała, by znów stało się naszym przyjacielem. Oczywiście – hatha jogą ;)

 

„Rozbiegani”
Program Czwarty Polskiego Radia

Gościnnie u Kariny Terzoni na motywujący start w 2021 – i na chwilę uśmiechu nad szerokim łukiem między fitnessem i kettlami a jogą, Skandynawią a Polską.

 

„Strefa Prywatna”
Program Czwarty Polskiego Radia
Joga świadoma traumy w audycji Jakuba Jamrozka.

część I 
część II

Poczytaj

HelloZdrowie:
Joga świadoma traumy pozwala odzyskać dostęp do ciała i poczuć się w nim bezpiecznie.

Czaderska rozmowa z Barbarą Dąbrowską-Górską o ciele, traumie i alternatywnych metodach, które stosowane z głową mogą przynieść dobro, a bez niej – cóż, okazać się dość śliskie. Pójdź za ciekawością dietetyczki, której posty i postawa przypominają mi czasem bardziej o uważności, niż jogowe strony ;) Basię znajdziesz na jej stronie: barbaradabrowska.pl.

 

Magazyn Yoga:
(portal, który powstał w miejsce drukowanego Yoga&Ayurveda)
Paradoks panaceum: Kiedy joga nie bywa złotym środkiem.

Piszę o tym, że praktyka jogi, joga nidry, relaksacji czy medytacji może przynieść całe spektrum doświadczeń – nie tylko te błogo pozytywne – i dlaczego trzeba o tym mówić, byśmy mieli szansę bezpiecznie i z korzyścią dla siebie sięgać po te praktyki.

 

Made In – Warmia & Mazury:
Siostry Luny

Z Beatą Waś odbyłyśmy piękną rozmowę do numeru o… Współczesnych wiedźmach! Jaram się jak zapałka Wednesday Addams ;) Jaką jestem healerką? Jak odczuwam ranę wiedźmy – witch wound? I wiele, wiele więcej z mojej symbolicznej, intuicyjnej i jungowskiej strony.

„Księżyc stał się metaforą tego miejsca – tłumaczy joginka. – Inspiruje, aby zaakceptować w sobie i pozwolić na odczuwanie wszystkich faz: ciemności, przejścia, pełnego blasku. Bo nie ma złych emocji, każda jest naszym przewodnikiem w rozpoznaniu prawdziwych przyczyn, np. smutku czy gniewu. W Sister Moon celebrujemy swoje „dziwności” i ciekawimy się nimi. Joga pozwala nam odnaleźć kontakt z ciałem, dojść do prawdy o sobie. A grupa daje akceptację, ukojenie i poczucie wspólnoty.”

 

Uroda Życia:
Osoby z traumą od ciała zazwyczaj chcą się odgrodzić. Pomoc może im przynieść Joga świadoma traumy.

Z Kamilą Geodecką rozmawiamy, jak wrócić do swojego ciała po traumie z pomocą hatha jogi.

Konferencje

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
18. Ogólnopolska konferencja „Dziecko pokrzywdzone przestępstwem”

Na zaproszenie Fundacji opowiadałam o jodze świadomej traumy jako opartej na ciele interwencji dla traumy złożonej i rozwojowej. Treści plus: zastosowanie dla osób nieletnich, społeczny kontekst traumy & ciało jako narzędzie przeciwdziałania opresji.