Joga świadoma traumy

Joga świadoma traumy (JŚT) to metoda stworzona w oparciu o neurobiologię, traumatologię, teorię więzi, hatha jogę oraz dwadzieścia lat stosowania jako interwencja terapeutyczna pod okiem czołowego światowego eksperta w dziedzinie traumy – psychiatry Bessela van der Kolka. Powstawała w obrębie działań bostońskiego Justice Resource Institute we współpracy z klientami placówki, wyspecjalizowanymi instruktorami jogi, psychologami i psychiatrami. W USA, Australii i coraz częściej w Europie ta forma pracy z ciałem wspiera proces psychoterapeutyczny osób dotkniętych złożoną traumą lub złożonym PTSD (szerzej na ich temat piszę tutaj). Choć początkowo kierowana była do osób pełnoletnich, dziś służy dzieciom, młodzieży i dorosłym bez względu na wiek, pochodzenie, tożsamość płciową, religię czy zdolności fizyczne.

JŚT uzupełnia leczenie traumy przez zaproszenie, do zwrócenia uwagi na swoje ciało – we własnym tempie i w takim stopniu, jaki Tobie odpowiada, w bezpiecznej atmosferze wolnej od osądów i uprzedzeń.

Metoda ta może być dla Ciebie pomocna, jeśli cierpisz na PTSD, chroniczne PTSD lub doświadczyłe_aś traum relacyjnych (zadanych przez innego człowieka), takich jak przemoc fizyczna lub psychiczna, przemoc seksualna, molestowanie, napaść, nękanie, dyskryminacja, zaniedbanie fizyczne lub emocjonalne, doświadczenie uzależnienia lub choroby kogoś bliskiego, opresja społeczna, wykluczenie i inne.

Udział w zajęciach JŚT jest w pełni możliwy bez potrzeby opowiadania o tym, co Ci się przydarzyło. Nie potrzebujesz też żadnych wcześniejszych umiejętności związanych z jogą, a ćwiczenia odpowiadają Twoim możliwościom fizycznym oraz aktualnemu samopoczuciu. Ze względu na Twoje bezpieczeństwo warto przed uczestnictwem w jej zajęciach być już w psychoterapii albo mieć dostęp do psychologa lub psychoterapeuty, gdybyś poczuł_a potrzebę porozmawiania o Twoich odczuciach i wyłaniających się podczas zajęć treściach z zaufanym profesjonalistą.

Joga świadoma traumy jest nieustannie badana klinicznie i rozwijana, i od lat skutecznie wspiera leczenie traum psychologicznych. Fakt, że trauma odciska swoje piętno w ciele równie mocno, co w psychice, stanowi już wiedzę powszechną i nowoczesne programy dla osób nią dotkniętych zawierają dziś jakiś rodzaj odcielesnego jej leczenia – nie tylko, by doraźnie wspomóc opanowanie symptomów i poprawić zdrowie oraz jakość życia osoby dotkniętej traumą, ale również w celu sprawniejszego prowadzenia psychoterapii.

Szerzej o Jodze świadomej traumy możesz przeczytać tutaj. 

Jestem pierwszą w Polsce joginką świadomą traumy certyfikowaną przez sławne amerykańskie Trauma Center* (sekcja Justice Resource Institute) – ośrodek kliniczno-badawczy założony przez Bessela van der Kolka, który na marginesie jest wielkim fanem jogi w leczeniu traumy. Każdy akredytowany przez Centrum terapeuta objęty jest superwizją i co roku odnawia swój certyfikat pod okiem samego twórcy metody JŚT – Davida Emersona. System ten zapewnia nie tylko stały nadzór nad kompetencjami i praktyką terapeutów, ale również ich rozwój, wsparcie mentorskie i kolegialne.

Jeśli ta forma jogi interesuje Cię, ponieważ przeżyłe_aś traumę relacyjną, cierpisz z powodu symptomów, jakimi objawia się w Twoim ciele lub jeśli jesteś psychoterapeutą i zastanawiasz się nad przydatnością tej interwencji dla Twojego klienta – bardzo chętnie odpowiem na Twoje pytania. Jeśli masz ochotę, napisz maila albo umówmy się na niezobowiązującą rozmowę telefoniczną.

Ciekawi Cię, czego możesz spodziewać się na zajęciach? Tutaj piszę o tym nieco konkretniej. Regularnie prowadzę także warsztaty Jogi świadomej traumy według formuły Center for Trauma and Embodiment.

* Obecnie Center for Trauma and Embodiment.