Następne grupy Jogi świadomej traumy online ruszają 13 lutego 2024 (wtorek).
Tutaj możesz się zapisać.

Spotykamy się w każdy wtorek przez 10 tygodni na platformie Zoom.
Możesz zgłosić się do jednej z dwóch grup:

  • godz. 13:00 – dla osób zajmujących się psychologią, psychoterapią i zawodów pomocowych
  • godz. 20:00 – dla osób o każdej tożsamości i ekspresji płciowej

Uwaga: ilość miejsc jest ograniczona! Pracujemy kameralnie, w niewielkim gronie.

 

Zajęcia stacjonarne w Toruniu – grupa się zbiera!
Zgłoś się mailowo pod hej@punkjoginka.pl
Jeśli masz ochotę popracować indywidualnie – daj znać na powyższy e-mail.


Zajęcia indywidualne

 

Prowadzę indywidualne zajęcia jogi w Toruniu oraz online na platformie Zoom.
Jeśli interesują Cię stacjonarne zajęcia indywidualne lub grupowe, napisz do mnie na hello@punkjoginka.pl.

Kliknij tu, by zarezerwować spotkanie indywidualne

Przed pierwszym spotkaniem odbywamy zawsze około 50-minutową rozmowę wstępną.

Do jogi online potrzebujesz wygodnego ubrania, stabilnego łącza internetowego oraz sprawnego mikrofonu i kamery w komputerze lub na innym nośniku. Spotykamy się za pomocą platformy Zoom, a po wstępnej rozmowie przesyłam Ci mailem dalsze szczegóły techniczne. Nie potrzebujesz żadnego dodatkowego sprzętu związanego z jogą.


Spróbuj praktyki na YouTube

 

Zanim odpalisz nagranie, proszę przeczytaj opis!
Na ogół sama robię na odwrót ;)
Ale tym razem to naprawdę ważne, żeby ta praktyka miała szansę okazać się choć trochę pomocna.

Zajęcia Jogi świadomej traumy znacznie różnią się od jogi, którą być może kojarzysz z mediów społecznościowych lub jogicznych placówek. Na wstępie podkreślę, że masz pełną kontrolę nad swoim w nich udziałem i wszystko (w granicach rozsądku!), co zdecydujesz się w ich obrębie robić – albo czego zdecydujesz się nie robić – jest mile widziane. Nie uświadczysz więc tutaj odgórnie ustalonych wytycznych, ani wymogu podążania za sekwencjami lub wykonywania pozycji w jeden właściwy sposób. Najbardziej liczy się Twoje aktualne doświadczenie, a ja jestem po to, by wesprzeć Cię w Twoim procesie zgodnie z metodą, którą oferuję – czyli Jogą świadomą traumy. Na jej zajęciach:

  • niczego nie musisz
  • nie potrzebujesz opowiadać, co Cię na nie kieruje, żeby w pełni z nich skorzystać
  • uczestniczysz na swój własny sposób i tak, jak Ci to odpowiada
  • możesz nauczyć się tolerować bycie w swoim ciele, jeśli tego chcesz
  • masz możliwość przywrócenia lub zmiany relacji z własnym ciałem
  • dajesz sobie szansę, by poznać swoje prawdziwe potrzeby oraz podejmować wybory skomunikowane z tymi potrzebami
  • stwarzasz przestrzeń na Twoje własne, bieżące doświadczenie
  • jesteś mile widzianx takx, jakx jesteś – bez względu na Twoje pochodzenie, wyznanie, tożsamość płciową, orientację seksualną czy przekonania.

Zajęcia odbywają się bez asyst, bez dotykania i bez ćwiczeń w parach. To Twoja praktyka i możesz ją skończyć lub przerwać w każdej chwili i z jakiegokolwiek powodu. Nie musisz robić tego, co robię ja albo grupa. Najważniejsze, byś robiłx to, co czujesz, że jest ci potrzebne – o ile robisz to w sposób, który nie zakłóca praktyki innych (jeśli to zajęcia w grupie).

Każde zajęcia opierają się na pięciu filarach Jogi świadomej traumy:

Język zaproszenia. Instrukcje w Jodze świadomej traumy to wyłącznie zaproszenia wyrażane prostym, konkretnym językiem. Odnoszą się zawsze do ciała i prowadzą uczestników bez dłuższych momentów ciszy. Nie używam terminów w sanskrycie ani specjalistycznego żargonu, nie dyktuję Ci też, jakie wrażenia wywołują konkretne pozycje lub ruchy ciała. W ten sposób budujemy bezpieczną relację i warunki dla doświadczania swojego ciała tu i teraz.

Podejmowanie wyborów. Każda propozycja działania oferuje kilka opcji, które są dla Ciebie okazją do decydowania o sobie i rozeznania się w swoich preferencjach. Wraz z postępem praktyki, wybory stają się bardziej zróżnicowane i złożone. Ten element umacnia Twoje poczucie sprawczości i uczy wyborów opartych na informacji z cielesnych odczuć, bardziej niż na intelektualnym rozumowaniu.

Interocepcja. Interocepcja jest zmysłem, który świadomie lub nieświadomie rejestruje bodźce płynące z tkanek i organów naszego ciała, i na podstawie tych informacji reguluje jego fizjologię. Trauma różnorako zaburza jego funkcje i powoduje, że osoba nią dotknięta może nie odczuwać żadnych fizycznych wrażeń albo odczuwać je w sposób ograniczony lub zakłócony.

Ponieważ ciało stanowi punkt wyjścia dla budowania naszej tożsamości oraz główne narzędzie wchodzenia w kontakt z rzeczywistością, zaburzenie interocepcji odbija się na tych zdolnościach. Jego skutkiem mogą być trudności z materialnym poczuciem swojego istnienia i określaniem własnego Ja. Może też prowadzić do problemów z regulacją emocji oraz zdrowym zaspokajaniem potrzeb, ponieważ informacje o nich czerpiemy z fizjologicznych oznak w naszym ciele. Istnieje również związek między interocepcją i empatią wobec siebie samego i wobec innych.

W Jodze świadomej traumy rozwijamy interocepcję, by dać sobie szansę na doświadczanie teraźniejszości, oraz by w pełni skupić się na samym odczuwaniu (bez rozmyślania o nim, nazywania i wartościowania przeżyć). Budujemy też sprawczość poprzez rejestrowanie własnych doświadczeń i podejmowanie na ich podstawie działań oraz tworzymy nowe połączenia między odczuciami i naszym wobec nich zachowaniem.

Wspólne, autentyczne doświadczanie. Bez względu na to, czy Joga świadoma traumy odbywa się indywidualnie czy w małej grupie, osoba prowadząca współtworzy bieg zajęć wraz z osobami uczestniczącymi i bierze w nich taki sam udział. Dba też o bezpieczeństwo zajęć poprzez zapewnienie afirmującej przestrzeni, dyskretną obecność, troskę o konsekwencję i przewidywalność, transparentną i neutralną postawę oraz przez otwartość na pytania i wiadomości zwrotne. Joga świadoma traumy nie nakłada na Ciebie żadnych oczekiwań co do postępu w praktyce lub tego, jak w niej uczestniczysz. Nie istnieje jeden poprawny sposób uczestniczenia w tych zajęciach – możesz brać w nich udział inaczej niż inne osoby i nadal czuć się częścią grupy. Z czasem możesz także ćwiczyć zestrajanie się z inną osobą lub grupą, budować bezpieczne relacje z innymi przy zachowaniu wierności sobie, a w dalszej perspektywie – odbudować ważne dla Ciebie związki.

Brak przymusu. Brak jakiejkolwiek formy przymusu to kluczowy komponent w Jodze świadomej traumy. Pozwala budować obopólny szacunek i zaufanie w relacji, w której razem zakreślamy obowiązujące granice i na równi współtworzymy zajęcia. Jest to możliwe poprzez uważną komunikację, słuchanie Twoich spostrzeżeń i niedyktowanie Tobie co, kiedy i jak masz czuć. Zajęcia wolne są od jakichkolwiek oczekiwań i ryzyka popełnienia błędu, nie koryguję w nich ułożenia Twojego ciała ani też w żaden sposób Cię nie dotykam.

Joga świadoma traumy stwarza warunki dla takich działań, jakie dyktuje Twoja wola i wyrównuje dynamikę władzy na Twoją korzyść. Daje też okazję doświadczania bezpiecznej i pełnej szacunku relacji z innym człowiekiem oraz dokłada wszelkich starań, by wyeliminować ryzyko retraumatyzacji oraz czynniki wyzwalające potraumatyczne reakcje.

 

Masz pytania? Wątpliwości? Zastanawiasz się, czy taka joga jest dla Ciebie? A może myślisz o zaproponowaniu osobie klienckiej? Napisz e-mail lub zadzwoń, porozmawiajmy!

A jeśli interesuje Cię certyfikowany kurs wprowadzający do Jogi świadomej traumy, który prowadzę z ramienia Centrum Traumy i Ucieleśnienia oraz Justice Resource Institute – w zakładce Kursy w menu na górze strony dowiesz się o najbliższym terminie i szczegółach zarówno kursu cztero-, jak i 20-godzinnego.

Możesz też zdecydować się na krótszy kurs, by już teraz, bez większych nakładów stworzyć lub znaleźć zajęcia jogi przyjazne osobom z doświadczeniem kryzysu lub traumy.