Te zajęcia jogi są dla Ciebie, jeśli…

 • pracujesz w zawodzie powiązanym z psychologią, psychoterapią, interwencją kryzysową i pracą społeczną, czyli wspierasz na pierwszej linii osobami w rozmaitych kryzysach;
 • rozumiesz, jak ważne jest dbanie o własne zasoby, także te cielesne, by utrzymać wysoką jakość swojej pracy i cieszyć się życiem poza nią.
 • potrzebujesz metody, która pozwoli Ci jednocześnie monitorować swoje ciało, kontaktować się z jego potrzebami i tworzyć nieoceniające warunki dla regeneracji i wytchnienia;
 • rozumiesz, że Twój kontakt z ciałem może być nieocenionym zasobem w pracy w klientem: koregulacji, tropieniu oznak przeniesienia i przeciwprzeniesienia;
 • masz ochotę poznać Jogę świadomą traumy od strony uczestnika zajęć;
 • pragniesz konkretnego, udowodnionego klinicznie modelu mocno osadzonego w realiach osób, które doświadczyły traumy złożonej oraz profesjonalistów, którzy wspierają ich leczenie.

Czym jest Joga świadoma traumy?
(Trauma Center Trauma Sensitive Yoga)

To forma hatha jogi, którą David Emerson rozwijał we współpracy z psychiatrą i czołowym światowym traumatologiem, Besselem van der Kolkiem. Od niemal 20 lat wspiera leczenie złożonej traumy i chronicznego PTSD wśród ludzi w każdym wieku i o różnych zdolnościach fizycznych. W tej metodzie jogują weterani, osoby, które doświadczyły różnego rodzaju przemocy lub zaniedbania, pacjenci onkologiczni, osoby uzależnione, z zaburzeniami odżywiania, w depresji lub lęku – i wiele innych.

Joga świadoma traumy solidnie opiera się na dowodach naukowych i świetnie funkcjonuje w przeróżnych formatach zachodnich systemów opieki, klinik i praktyk indywidualnych. Na blogu opowiadam o kluczowych badaniach (i linkuję do publikacji).

Jej popularność rośnie błyskawicznie i cieszę się, że mogę wnieść ją na polski grunt w tak newralgicznym politycznie i epidemiologicznie czasie, który stawia trudne wyzwania zarówno tym, którzy wychodzą z najtrudniejszych doświadczeń, jak i tym, którzy wpierają ich na tej drodze.

Zapisz się tutaj

 

 

Czemu terapeutyczna joga dla terapeutów i terapeutek?

 • Ten pomysł podsunęły mi… Same psychoterapeutki i pracowniczki kryzysowe, które doświadczyły tej jogi na kursach i spotkaniach informacyjnych, które prowadzę dla przedstawicieli_ek zawodów pomocowych.
 • Trauma zastępcza, wtórny zespół stresu pourazowego i zmęczenie empatią to realne ryzyko, które wpisane jest w zawód terapeuty i wymaga działań profilaktycznych.
 • Napięcia i przeciążenia empatycznej pracy z klientem oraz świadkowania jego doświadczeniom odkładają się również w ciele – i mogą być łagodzone działaniami poprzez ciało.
 • Joga świadoma traumy zbudowana jest ze szczególną dbałością o celne odczytywania sygnałów z ciała i rozpoznawanie swojego okna tolerancji, stąd też może być przydatnym narzędziem w moinitorowaniu swojego stanu psychofizycznego i szukaniu sposobów, by z czułością i po swojemu na nie odpowiadać.

Oraz…

 • nie musisz niczego wiedzieć nic o jodze, wydawać pieniędzy na dodatkowe wyposażenie, ani nawet mieć żadnej określonej kondycji fizycznej;
 • nie musisz nawet włączać kamerki;
 • możesz zadbać o siebie bez poczucia winy i sam_a decydować, jak ma wyglądać Twoja praktyka i Twój czas tylko dla siebie;
 • możesz dać sobie nowoczesne rozwiązania, które łączą to, co najlepsze w jodze i nauce;
 • możesz stworzyć sobie enklawę w ciągu tygodnia pracy, zwłaszcza jeśli trudno Ci znaleźć na nią czas spontanicznie;
 • możesz przejść przez ten proces w nieprzypadkowym towarzystwie kolegów i koleżanek po fachu (bez konieczności przedstawiania się czy opowiadania o sobie).

Uczestniczki i uczestnicy pierwszego cyklu zajęć w Polsce mówią…

…o tym, co dla nich znaczyło doświadczanie siebie w jodze. Oddajmy im głos!

 

🌟 „Najważniejsze jest jednak dla mnie to jaką jesteś osobą – to odkrywałam po wtorkowych spotkaniach, po prostu chce się z Tobą „przebywać”, czy kiedy rozmawiasz, robisz wykład czy kiedy prowadzisz kurs i proponujesz nam wspólną praktykę. Dzielisz się wiedzą bez poczucia, że wiesz lepiej co czujemy i potrzebujemy w danej chwili za to z zaufaniem, że możemy nauczyć się rozumienia swojego ciała i tym samym zadbania o siebie. Na zajęciach nie tylko wiem ale czuję, że mam wybór we wszystkim za każdym razem, i że Ty to akceptujesz i niczego nie oczekujesz. A ja i moje ciało nie czujemy napięcia, nie mam poczucia winy ani wstydu, że powinnam coś inaczej, za to czuję, że naprawdę z Twoją pomocą mogę zająć się sobą i że to jest ok. I ja jestem ok.” – Justyna, psychoterapeutka

🌟 „To zawsze jest dla mnie ważne, że ze mną wszystko ok, że nie”wydziwiam” i w ogóle jestem normalna, a nie „dziwna”.
Dziękuję Ci za pracę z Tobą i jestem ogromnie ciekawa co jeszcze odkryję, bo coś się we mnie dzieje, i tej ciekawości jest więcej niż „strachów”.
Jestem pewna ;), że na następnej sesji jogi znów będę czuła dyskomfort jak powiesz: a jeśli jest to dla ciebie interesujące… :) Może z każdą sesją mniejszy, czego sobie życzę.
Ale jestem też głęboko przekonana, że już zaczęłam moją drogę ku mojej własnej strefie komfortu, na moich własnych zasadach, które także dzięki JŚT odnajdę w sobie :). I strefę i zasady.” – Ania

🌟 „Wczorajsza sesja mnie rozczuliła, trochę mi się chciało płakać. Poczułem, jakie biedne jest moje ciało, szczególnie uda, a wieczorem okazało się, że mogę do nich odetchnąć. Przez pewien czas na sesji głaskałem je ze zrozumieniem, miłością. Poczułem też rozluźnienie i poszedłem od razu spać. Rano poczułem niepokój i napięcie. Potem to przeszło i nawet chwilę tańczyłem do radia, jeszcze sztywno i nieporadnie. Ale coś się we mnie budzi.” – Robert

🌟 „Po raz pierwszy w życiu, że głęboko wewnątrz mnie mam 'zaciągnięty ręczny hamulec'. To było dziwne i jednocześnie odkrywcze poczuć, że w swoim jądrze jestem zastygnięta, zamarznięta. Miałam w tym tygaodniu bardzo intensywną sesję z moją terapeutką, pozwoliłam sobie poczuć bardzo bolesne emocje z przeszłości. Nie mam pewności jaki był wpływ Jogi świadomej traumy, ale podobno nie ma przypadków :)” – Maria

🌟 „Wszystko było fajne: Twój głos, dobór słownictwa, bardzo dobrze mi się Ciebie słuchało. Masz dużą wiedzę z tego obszaru i czułam się z Tobą bezpiecznie. Sama przeżywam traumę relacyjną […]. Słuchając Ciebie (wiedza + dobór komunikacji), mimo że próbowałam podważyć pewne rzeczy i mam ten dar mocnego czucia innych i ich intencji, czułam się świetnie. Stworzyłaś dla mnie bezpieczną, terapeutyczną przestrzeń, mimo że nie były to zajęcia, a warsztat.” – Autorka anonimowa (z ankiety zadowolenia po kursie wprowadzającym)

Zapisz się tutaj

Start cyklu

Kiedy: 28 kwietnia, godz. 13:00
Czas: 50 minut
Platforma: Zoom

Możesz wybrać jeden z dwóch pakietów:

Pakiet PRO

     • zawiera udział w kursie;
     • 30-minutową rozmowę wstępną;
     • 30-minutową konsultację indywidualną (Zoom) w czasie trwania cyklu lub do 7 dni po jego zakończeniu;
     • 558 zł

Pakiet BASIC

     • zawiera udział w kursie;
     • 30-minutową rozmowę wstępną;
     • 448 zł

Kim jestem?

Nazywam się Carolina Const. W powrocie do zdrowia oraz nieprzemocowym trakotwaniu siebie widzę najwyższą formę buntu i zwycięstwa nad trudnościami.

Jestem pierwszą polską joginką certyfikowaną w metodzie Jogi świadomej traumy. Podlegam superwizji samego twórcy metody, Davida Emersona, a najwyższą jakość i etykę moich działań nadzoruje Justice Resource Institute. Joga jest ze mną od dekady i niemal tak długo szkolę się na różny sposób w pracy z ciałem, głęboko nurkując zarówno w mądrości Wschodu, jak i w fascynujących toniach zachodniej nauki.

Wierzę i wiem, że każdy_a z nas ma moc, by poprowadzić siebie do zdrowia i pełni życia. Komunikując się z naszym ciałem poprzez jogę możemy wsłuchać się w to, czego nam potrzeba i dać to sobie – bezpiecznie i na naszych własnych warunkach. Joga to przestrzeń – na bycie w sobie. Tu, gdzie jesteś. Taki_a, jaki_a jesteś. W tej chwili.

To dużo nowości, serio to rozumiem!

Jeśli masz pytania, nie jesteś pewien_na, czy te zajęcia to coś dla Ciebie – napisz e-mail, wiadomość na Facebooku lub zadzwoń i z chęcią pomogę Ci dokonać wyboru.

 

Do zobaczenia wkrótce!